Агресія РФ

Визначення розміру збитків для розрахунку репарацій

22.02.2023
 

Нерухомість вашої компанії зазнала руйнувань під час бойових дій або ракетних атак, активи були вкрадені росіянами, або ваш бізнес зіткнувся з суттєвим зменшенням доходів внаслідок війни? Можливо ви матимете право на відшкодування ваших збитків або недоотриманої вигоди коштами агресора через механізм репарацій.

БЕКГРАУНД

Майбутня перемога України у війні, що розв’язала проти неї російська федерація, стає все більш неминучою. Однак, відступаючи, ворог вдається до “тактики вижженої землі” – стратегії повного знищення усього цінного на територіях, що звільнюються, а також руйнації віддаленої інфраструктури ракетними атаками, намагаючись вчинити максимальної шкоди українській економіці та населенню.

Враховуючи досвід попередніх війн, країна, що розпочинає агресивну війну та врешті-решт програє її, стикається з необхідністю виплачувати репарації за вчинену шкоду. Репарації – це не тільки компенсація за завдані збитки та страждання – вони також мають стратегічну та політичну складову, як інструмент для відновлення порушеного міжнародного порядку, покарання за агресію та злочини проти людства та запобігання подібним вчинкам у майбутньому з боку цієї та інших держав.

ЧОМУ ЗАРАЗ

Механізм стягнення репарацій з російської федерації наразі знаходиться в процесі розробки, і остаточні обсяги шкоди для вашого бізнесу можна буде підрахувати тільки після завершення бойових дій. Але ми пропонуємо замислитись над оцінкою шкоди та вчинення дій щодо майбутнього відшкодування вже зараз.

На прикладі Німеччини, що почала та програла дві світові війни, слід розуміти, що виплата репарацій може тягнутись довгими десятиріччями. Шкода, заподіяна Україні державою-агресоркою, значно перевищує кількість заарештованих іншими країнами та наявних у неї самої коштів, і російській економіці ймовірно доведеться працювати над відновленням України довгі роки. Тому черговість виплати репарацій має дуже суттєве значення.

ЩО МОЖНА ЗРОБИТИ СЬОГОДНІ

Якщо в вашій Компанії були значні пошкодження об’єктів нерухомості внаслідок бойових дій, ви можете замовити оцінку збитків відповідно до Методики, затвердженої Фондом державного майна України та Міністерством економіки України у жовтні 2022 р.

Ці звіти про оцінку збитків можна буде використовувати для подання позовів в українські та міжнародні суди з метою отримання компенсації за рахунок заарештованих російських активів, міжнародної фінансової допомоги та коштів державного бюджету України. Наразі процес стягнення та виплати компенсацій тільки починається, однак слід припустити, що загальна сума виплат буде обмеженою та ті компанії, які звернуться першими, можуть мати переваги як в часі, так і в обсязі відшкодування.

Щодо відшкодування недоотриманої вигоди, на сьогодні в Україні відсутня затверджена методика, але практика розгляду оцінок міжнародними судами свідчить про те, що увага звертається перш за все на логіку та обгрунтованість розрахунку оцінювача, тому оцінка може базуватись на загальноприйнятій світовій оціночній практиці.

Принципи черговості виплат репарацій українському бізнесу сьогодні не врегульовані, але можна припустити, що після завершення війні й врегулювання механізму виплат, черга буде швидко формуватись та доволі довго обслуговуватись. Тому завчасне проходження важливих кроків може виявитись вкрай вдалою стратегією.

Якщо ви хочете обговорити плани вашої компанії щодо відшкодування збитків, заподіяних російською агресією, зателефонуйте в LUCAS або надішліть нам ваш запит.